ceturtdiena, 2010. gada 5. augusts

Jo biezāks mežs, jo taisnāki koki

Pagājušajā nedēļa darba darīšanās biju Portugālē. Darbs bija saistīts ar nevalstiskajām organizācijām paredzēta fonda darbības izvērtējumu. Iespēja tikties ar nevalstiskajām organizācijām bija fantastiska. Kādi šīm organizācijām lieliski projekti - sociāla iekļaušana ar cirka un aktiermākslas palīdzību; brīvdabas izrāžu uzvešana, runājot par ģimenes vardarbības, aizspriedumu tēmām; darbs ar jauniešu integrāciju klasēs, kur kopā ir 27 dažādu nacionalitāšu 1. paaudzes emigranti. Tieši šie jaunieši strādājuši pie grāmatas, kas apkopo visu Eiropas tautu sakāmvārdus, no Latvijas izvēlējušies šādu - jo biezāks mežs, jo taisnāki koki. Biju pārsteigta uzzinot, ka mums esot tāds sakāmvārds, bet varbūt ar šī palīdzību var izskaidrot augsto korupcijas līmeni Latvijā – salīdzinoši lielā teritorijā esam maz iedzīvotāji, tātad mežs nav biezs un koki sāk ļodzīties.

2 komentāri:

  1. "jo biezāks mežs, jo taisnāki koki" -- tas sakamvārds ari strādā ar cilvēku tīkliem. Jo vairāk cilvēki ir savienoti ar viens otru, jo vairāk viņi ir vienādās domās un ir vairāk paklausīgi/saskaņā.

    Jo vairāk saites starp cilvēkiem, jo vairāk caurspīdība, jo mazāk korupcija???

    AtbildētDzēst
  2. Sociālisma laikos vairāk runāja par kolektīvo atbildību, nevis individuālo. Tādēļ postsociālisma valstīs visās korupcija uzsita augstu vilni, jo brīvības nāca klāt, kontrole mazinājās, atbildības līmenis šausmīgi kritās, kārdinoši piedāvājumi nāca virsū kā melns mākonis. Salīdzinoši maz bija to, kas visam tam spēja turēties pretī un palika par normāliem cilvēkiem. Vēsture man dāvāja iespēju būt lieciniekam tajos procesos, kad daudzi vadošie cilvēki sāka sevi iedomāties par kņaziem vai firstiem savā darba lauciņā. Šie procesi vēl stipri jāpētī un jāatrod viņu ekonomiskās, sociālās un psiholoģiskās saknes. Un ne jau pats sociālisms tur ir vainojams. Sabiedriski-politiskās iekārtas maiņa jebkurā valstī izsauc dziļas izmaiņas un, diemžēl, arī neprognozējamas sekas.

    AtbildētDzēst