Kā Tieslietu ministrija “atsedza seju”

Mūsu valsts šogad Pasaules Bankas uzņēmējdarbības vides indeksā “doing business” ir noslīdējusi par 5 vietām vairāku nelabvēlīgu uzņēmējdarbības vides apstākļu dēļ – viens no tiem - maksātnespējas procesi. Tā ir kā pusaudžu spēle “Mafija pret pilsoņiem”, tikai šeit darbojas “tiesneši kopā ar blēžiem pret uzņēmējiem”. Šī shēma diemžēl tiek izmantota, blēžiem ar korumpētu tiesnešu palīdzību tiekot vaļā no parādiem. Gaidījām enerģisku rīcību no Tieslietu ministrijas, jo maksātnespējas procesu negodīga izmantošana ir gadiem ieildzis posts?

Tieslietu ministrija patiešām ir rīkojusies enerģiski, pat vētraini, likumprojektam “Sejas aizsegšanas ierobežojuma likums”, kas sastāv no 4 (!) pantiem, uzrakstot 33 lapu garu anotāciju. Tajā Tieslietu ministrija ir ielikusi visu, kas nav “mucis prom”, lai izstāstītu, ka Latvijai ir t.s. "leģitīmi mērķi" šādu likumu virzīt. Tieslietu ministrija, protams, zina, ka šādos, politiski un juridiski jūtīgos  priekšlikumos, tieši skaidrojumam ir izšķiroša nozīme.

Tieslietu ministrijas skaidrojumā ir atrodams gandrīz viss. Sociālpsiholoģiski spriedelējumi - “[..] seju aizsedzošie apģērbi nav vienkārši reliģisks apģērbs. To nēsāšana var tikt uztverta kā politisks akts, kas pauž neiecietību pret mītnes zemes kultūru, civilizāciju un paražām”, tāpat “mēs uzskatām – ja cilvēks neskatās otram acīs, viņš līdz ar to psiholoģiski nodala sevi no sarunubiedra”. Tur atrodamas reliģisko tekstu interpretācijas “būtiski atzīmēt, ka Korāns neparedz sejas aizsedzoša apģērba nēsāšanas pienākumu” un pat arhitektūra - “Minereti ir uzskatāms un redzams politiski-reliģiskās varas pieprasījuma simbols”.

Drošības policijas ieskatā šis visas publiskās vietas ietverošais un tikai nedaudzus izņēmumus (profesionālie pienākumi, sports, māksla, veselība, laikapstākļi) atrunājošais aizliegums mūsu valsti padarīs nedrošāku. DP pat dievojas: “ticiet mums, ja mēs redzam apdraudējumu, mēs vienmēr esam par lielāku personisko brīvību ierobežošanu, tomēr šajā gadījumā tas nav nepieciešams".

Visbeidzot, vienmēr ir jautājums par policistu uz ielas, kuram šis aizliegums būs jāievieš dzīvē. Diemžēl šis aizliegums attieksies arī uz manu vēl padomjlaiku bērnības epizodi, kad ar klases puikām stadionā, ar pionieru kaklautiem aizsegtām sejām, spēlējām pirātus. Kā zināms, skolnieku pasaulē vislabākais pirāts ir tas, kas aizsedz pēc iespējas daudz no savas sejas, vēlams atstājot atsegtu tikai vienu aci. Tieslietu ministrijas priekšlikums paredz, ka mums par šo pienāktos administatīvais sods.

Visa šī Tieslietu ministrijas vētrainā darbība sacelta piecu cilvēku dēļ, kas Latvijā pašlaik reliģisku iemeslu dēļ aizsedzot seju.Komentāri

  1. Es cerēju, ka pēc nesenā Austrijas fiasko šie būs nomierinājušies - tur policija pēc tieši šāda likuma pieņemšanas sāka vajāt un bargi sodīt mierīgos neticīgos iedzīvotājus. Turklāt liekas baisi, ka šādi principā valsts vēršas pret vienu cilvēku, jo realitātē jau gandrīz neviens tos musulmaņu tērpus nevalkā. Ja jau tas tiešām vajadzīgs, tad nevajag šaut mušas ar lielgabalu, bet aizliegt konkrēti reliģiskus apģērbus, teiksim, kā to dara Francijā - sekulāra valsts, tātad nekādu reliģisku simbolu publiskā vietā vai arī vēl labāk vienkārši aiziet cilvēcīgi parunāt kas un kā ar tiem pāris musulmaņiem, kam tādi tērpi tīk.

    AtbildētDzēst
  2. Ir sarūgtinoši dzirdēt, ka mūsu valsts ir nokritusies Pasaules Bankas "uzņēmējdarbības veikšanas" indeksā nelabvēlīgu uzņēmējdarbības apstākļu, tostarp maksātnespējas procedūru, dēļ. Korupcija šajā sistēmā ir satraucoša, un ir žēl, ka daži tiesneši ir gatavi nostāties krāpnieku, nevis likumīgu uzņēmēju pusē. Tieslietu ministrijai būtu jāpiešķir prioritāte šīs problēmas risināšanai, nevis jākoncentrējas uz likumu, kas ierobežo sejas aizsegus. Lai gan es saprotu ministrijas argumentus, ir svarīgi nodrošināt, lai šāds likums neaizskar indivīdu tiesības praktizēt savu reliģiju vai paust savu viedokli. Mums ir vajadzīga taisnīga un efektīva politika, lai uzlabotu uzņēmējdarbības vidi mūsu valstī.

    AtbildētDzēst

Ierakstīt komentāru